BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Įsigalioja Pranešėjų apsaugos įstatymas

Data

2018 12 31

Įvertinimas
0
nAUJIENAI.jpg

     Siekdama apsaugoti apie teisės pažeidimus, neefektyvų ir neatsakingą viešųjų finansų panaudojimą pranešančius piliečius, Lietuva priėmė Pranešėjų apsaugos įstatymą, kuris įsigalioja 2019 m. sausio 1 d.

     Kertinės nuostatos: pranešėjų apsaugą užtikrins vienas koncentruotas įstatymas; bus priimami pranešimai ne tik dėl korupcinio pobūdžio, bet ir dėl kitų teisės pažeidimų; bus užtikrinamas pranešėjo konfidencialumas, apsauga nuo neigiamo poveikio ir finansinis skatinimas.

     Įstatymu siekiama sukurti ir teisiškai sureguliuoti pranešėjų apsaugos institutą, sukurti bendrą pranešėjų apsaugos sistemą, kuria siekiama paskatinti informacijos apie neteisėtą ir neetišką veiklą atskleidimą ir veiksmingesnę viešųjų interesų apsaugą. Pranešėjų apsaugą reglamentuojančios teisės normos yra sukoncentruotos viename teisės akte, kurio nuostatos bus taikomos tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuose.

     Apie viduje daromus pažeidimus dažniausiai ir greičiausiai sužino ne pašaliniai, o įstaigoje, institucijoje ar įmonėje dirbantys asmenys. Tačiau dėl tam tikrų aplinkybių, pvz., pavaldumo santykių, pranešimus pateikę asmenys rizikuoja sulaukti neigiamo poveikio: atleidimo ar laikino nušalinimo nuo pareigų, psichologinio spaudimo, grasinimo ir t. t.

     Šie veiksniai lemia asmenų pasyvumą ir abejingumą siekiant padėti atskleisti, greitai ir operatyviai išaiškinti įstaigoje daromus pažeidimus. Didinant nepakantumą korupcijai, skatinant pilietinį aktyvumą, kuriama atvira ir saugi galimybė pranešti apie neteisėtą ar netinkamą veiką. Vidinis pranešimų kanalas su aiškiais saugumo standartais ir aiški vadovų pozicija, skatinanti pranešti apie pastebėtus pažeidimus, galės tapti priemone, padedančia užtikrinti geresnį įstaigos, institucijos ar verslo įmonės vidinių rizikų valdymą.