Vasarai einant į pabaigą ir ūkininkams nuiminėjant derlių laukuose, Lietuvos keliuose galima sutikti žemės ūkio transporto priemones. Kaip elgtis kelyje sutikus traktorių ar kitą žemės ūkio techniką, kaip saugiai ją aplenkti ir į ką turi atkreipti dėmesį patys ūkininkai, norėdami netapti pavojinga kliūtimi kitiems eismo dalyviams, pataria Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) specialistai.
Eismo įvykių tyrimų skyriaus vadovas Jonas Drunga teigia, kad žemės ūkio transporto priemonės neturėtų važiuoti keliu, nebent reikėtų pervažiuoti iš vieno lauko į kitą. Kelias nėra pritaikytas šioms transporto priemonėms dėl jų dydžio, svorio ir greičio.
„Traktoriai bei kombainai yra sukurti dirbti laukuose. Jų padangų protektorius surenka žemes, molį, kuris vėliau prilimpa prie kelio ir gali sukelti pavojų kitoms transporto priemonėms. Tinkamiausias sprendimo būdas yra nevažiuoti žemės ūkio transporto priemonėms į kelius, o nuimtą derlių vežti krovininėmis transporto priemonėmis. Tai papildomos investicijos, tačiau saugumas keliuose kainos neturi“, – sako J. Drunga.
Purvo ir išbarstyto krovinio pavojai kitiems eismo dalyviams
„Užneštas purvas ant kelio, jei jis yra išdžiūvęs, tampa mažais kalneliais (kelio nelygumais). Šie kalneliai nėra tokie pavojingi lengviesiems automobiliams, bet motociklams tai gali kelti didesnį pavojų. Tad šiuos kalnelius stenkitės saugiu greičiu apvažiuoti. Vis tik jei purvas yra šlapias, jis gali kelti tokį patį pavojų kaip ledas. Tad saugokite save, sulėtinkite ir nedarykite staigių manevrų“, – pataria LTSA specialistas.
J. Drunga rekomenduoja ūkininkams prieš išvažiuojant į kelius, nuvalyti purvą nuo ratų ir taip sumažinti jo užnešimą ant kelio dangos.
Kitiems eismo dalyviams svarbu laikytis saugaus atstumo važiuojant už žemės ūkio transporto priemonių. Nuo jų vežamo krovinio ant iš paskos važiuojančio automobilio gali pabirti smulkių krovinio dalelių, kurios blogina matomumą ir taip pat gali kelią paversti slidžiu.
Kaip tinkamai pasiruošti derliaus gabenimui?
„Transporto priemonės, kuriomis ketinama vežti nuimtą derlių, turi būti sandarios, uždengtos bei techniškai tvarkingos. Norėdami apsaugoti krovinį nuo išorinės taršos, turite jį uždengti. Taip pat krovinį reikia pakrauti tolygiai bei užtikrinti, kad jis iš transporto priemonės neišbyrėtų bei nebūtų išpūstas vėjo gūsių visos kelionės metu. Taip apsaugosite kitus eismo dalyvius nuo pavojingų eismo sąlygų“, – pataria LTSA Kelių transporto departamento vyresnysis patarėjas Remigijus Valatkevičius
Išbiręs krovinys ant važiuojamosios kelio dalies, gali sukelti pavojų kitiems eismo dalyviams, ypač keturratėms ir dviratėms transporto priemonės. Dėl užterštos kelio dangos prailgėja transporto priemonių stabdymo kelias, o dviratės transporto priemonės, šiuo atveju motociklai, tokiame kelyje gali tapti visiškai nevaldomi ir patekti į skaudžias avarijas.
Ką daryti, jei krovinys išbyrėjo? Nedelsiant informuoti atitinkamas tarnybas (pvz. policiją) apie išbyrėjusį krovinį, jei yra galimybė paženklinti kliūtį, siekiant apsaugoti kitus eismo dalyvius.
Jei norite lenkti žemės ūkio transporto priemonę...
Traktoriai bei kombainai keliu gali važiuoti iki 50 km/h greičiu. Šis greitis yra 2 kartus mažesnis nei lengvųjų transporto priemonių, kurios gali važiuoti 90–110 km/h greičiu. Dėl lėtesnių transporto priemonių formuojasi spūstis – „traukinukas“. Nekantresnis vairuotojas iš jo bandys ištrūkti atlikdamas dažnai pavojingą priekyje esančių transporto priemonių lenkimą. Tačiau jei už traktoriaus ar kitos savaeigės žemės ūkio technikos važiuoja dar ir viena ar kelios krovininės transporto priemonės, nekantrusis vairuotojas rizikuoja įsisprausti tarp jų ir būti suspaustas. Lenkdamas transporto priemonių virtinę vairuotojas negali tiksliai įvertinti, kiek truks jo lenkimo manevras ir ar jis spės jį atlikti, juolab kad priekyje važiuojanti didelių gabaritų žemės ūkio transporto priemonė užstoja didelę kelio dalį.
„Norėdami saugiai aplenkti didelių gabaritų žemės ūkio transporto priemones, vairuotojai turi įvertinti aplinkybes, ar galima esamoje atkarpoje lenkti. Jei kelyje yra ištisinė linija, lenkti negalima. Tokiu atveju vairuotojui rekomenduojame pasilikti didesnį atstumą nuo žemės ūkio transporto priemonės ir kantriai važiuoti už jos. Atsiradus tinkamai progai ir pasibaigus ištisinei kelio linijai, vairuotojai gali saugiai aplenkti žemės ūkio transporto priemones“, – teigia J. Drunga.
Yra taikomos dvi išimtys, kada vairuotojai gali lenkti kitas transporto priemones per ištisinę kelio liniją. Lenkti galima, jei patekote į atkarpą, kurioje yra šie kelio ženklai: Nr. 325 (Lenkti draudžiama) ir Nr. 327 (Krovininiais automobiliais lenkti draudžiama), kurie leidžia lenkti pavienes transporto priemones, kurių greitis yra mažesnis nei 30 km/h.
Antra, traktoriaus ar kitos žemės ūkio transporto priemonės padangos yra aukštos, su labai giliu protektoriumi. Tam, kad padidėtų jų kontakto su dirva plotas, slėgis padangose turi būti gana žemas. Tačiau tuomet, kai traktorius išvažiuoja į kelią kietu paviršiumi, mažas slėgis padangose riboja traktoriaus greitį ir pablogėja jo valdymas, jų stabdymo kelias pailgėja.
„Itin svarbu atkreipti dėmesį, ar traktoriaus vairuotojas neplanuoja atlikti posūkio manevro. Dažnai dėl darbo laukuose jų šviesos, žibintai, posūkio lemputės apnešamos žemėmis ir už jo važiuojantis vairuotojas nemato rodomo posūkio signalo. Tai gali sukelti didelį pavojų, nes lengvojo automobilio vairuotojas, nepastebėjęs rodomo posūkio signalo, gali pradėti lemtingą lenkimo manevrą. Ūkininkai privalo prieš išvažiuodami iš dirbamų laukų patikrinti, ar šviesos, žibintai ir posūkio lemputės veikia ir pasirūpinti, kad būtų nuvalytos ir gerai matomos“, – teigia Eismo įvykių tyrimų skyriaus vadovas.
Kaip ir kitos didelių gabaritų transporto priemonės turi savo akląsias zonas. Žemės ūkio technikos vairuotojas sėdi aukštai ir gerai mato į tolį, bet šalia jo kabinos esančiose aklosiose zonose kitų transporto priemonių dažnu atveju gali nepamatyti. Prieš lenkdami, būkite atidūs ir gerai įvertinkite visas aplinkybes, ar saugu pradėti lenkimo manevrą.