2024-03-05

Prasideda ilgai lauktas vieno seniausių Baltijos jūros pakrantės – Klaipėdos švyturio – remontas

Klaipėdos švyturyje šiandieną prasidėjo kapitalinio remonto darbai, truksiantys iki šių metų vasaros pabaigos.  UAB „Synergy Solutions“ rengė techninį projektą, o  UAB „Svajonių statyba“ vykdys visus remonto darbus. Švyturio remonto darbų maksimali kaina yra  beveik 138 tūkst. eurų. 

Susisiekimo ministerija kėlė siekį, kad Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) atvertų šį švyturį visuomenei Švyturių metais, kurie minimi šiemet, ir džiaugiasi, kad jį suremontavus pagaliau tai pavyks padaryti.

„Džiaugiamės, kad remonto darbai jau prasidėjo. Nors projekto derinimo procesas užtruko kiek ilgiau, nei planavome, atsinaujinęs švyturys visus pakvies jau šių metų vasaros pabaigoje“, – sako LTSA direktorius Genius Lukošius.  

Remontuojamas bus visas švyturys: tiek jo vidus, tiek išorė, nes pastarasis remontas buvo atliktas prieš 28 metus, tad per ilgą laiką įtrūko sienos, nusidėvėjo laiptai ir pan. Kapitalinio remonto darbams itin svarbios oro sąlygos, tad pirmiausia bus imtasi vidaus darbų ir tik orams atšilus jie  persikels į išorę.

Ekspertų atlikti tyrimai parodė, kad pastato sienos įtrūkusios ir kaupiasi drėgmė, todėl remontui bus naudojamas tam tikro tipo (rūšies) tinkas, kurį naudojant pastate besikaupianti perteklinė drėgmė bus pašalinama iš pastato sienų. Taip pat bus remontuojamas švyturio antstatas, atnaujinama šiaurės krypties rodyklė, atidengiamas apskardintas bokšto karnizas, tvarkomi viduje esantys metaliniai laiptai. 

 Šis istorinis švyturys, pasitinkantis į uostą įplaukiančius laivus, pastatytas ir įžiebtas 1796 m. Jis buvo vienas pirmųjų šiaurės rytų Baltijos jūros pakrantėje. Nuo pirmojo įžiebimo iki šių dienų švyturys buvo aukštinamas, įrengta daugiau atšvaitų, o per Antrąjį pasaulinį karą buvo visiškai sugriautas, tačiau 1950 m. – atstatytas.  2024 metai, pažymėti kaip Švyturių metai, pasipuoš dar vienu visuomenei atvertu Klaipėdos švyturiu.

Svarbiausia seniausio ir pagrindinio Lietuvos švyturio paskirtis – padėti laivams įplaukti į uostą, tačiau jį valdanti Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) planuoja po remonto švyturio duris atverti ir visuomenei. LTSA ir toliau užtikrins švyturio navigacinę funkciją.