BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Saugaus eismo kultūros formavimui įtakos turi ir tėvai, ir vaikai

Data

2019 12 05

Įvertinimas
1
varpo.JPG

Dažniausiai akcentuojama, kad tėvai savo elgesiu nulemia vaikų poelgius. Bet galimas ir priešingas variantas – vaikai savo veikla daro įtaką suaugusiesiems.  Tuo įsitikino Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA), pabendravusi su mokytojais, moksleiviais, kitomis švietimo įstaigomis bei tėvais iniciatyvos „Atšvaitus dalinu – rūpinuosi kitu“ metu.

„Vaikai neabejotinai daro įtaką savo tėvams, pastariesiems to net nesuvokiant. Išvydome realius pavyzdžius, kai Kauno „Varpo“ gimnazistai prisidėjo prie LTSA akcijos ir pasakojo mokyklos bei pradinės „Varpelio“ mokyklų bendruomenėms, kaip elgtis pėstiesiems kelyje tamsiu paros metu. Gatvėje užkalbinus einančias mamą su dukra, mergaitė pasakė, kad ji turi atšvaitą, o jos mama, kuri stovėjo šalia, jo neturi. Moteris, jausdama dukros įtaką, mielai jį paėmė ir užsidėjo“, – pasakoja Kauno „Varpo“ gimnazistų auklėtoja Vilija Vilkienė, kuri kartu su auklėtiniais prisijungė prie LTSA atšvaitų dalinimo akcijos.

Entuziastingi gimnazistai iniciatyvą pradėjo nuo mažiausių – pradinės klasės mokinių ,,Varpelio“ pradinėje mokykloje. Jiems pasakojo, kaip teisingai segėti atšvaitus. Gimnazistai budėjo sutemus prie A. Baranausko ir Varpo gatvių sankryžos, dalino atšvaitus praeiviams, kurie jų neturėjo. Didžioji dalis atšvaitų buvo skirta jauniems tėveliams su vaikais, senjorams, paaugliams.

Galiausiai akcija pasiekė ir pačius pedagogus – mokiniai rytais kalbino į darbą ateinančius mokytojus, priminė, kad  yra dvi pagrindinės taisyklės pėstiesiems – privalu eiti prieš transporto priemonių judėjimo kryptį ir atšvaitą dėvėti ant dešinės rankos ar blauzdos. Pakabinamasis atšvaitas turi būti kabinamas prie išorinių rūbų dešinėje pusėje. Atšvaitą galima tvirtinti  prie kuprinės, rankinės. Svarbu, kad jis būtų kuo geriau matomas iš visų pusių.

Pedagogė Vilija Vilkienė įžvelgia  dvigubą akcijos naudą. Pirma, ši akcija suvienijo – jos iniciatoriai pasijuto esantys bendruomenės dalimi – bei formavo jaunuolių suvokimą, kad gyvenimas gražus ne tik imant, bet ir duodant.  Antra, tokios akcijos, kai jauni žmonės sutiktiesiems akis į akį skleidžia svarbią žinią apie saugumą gatvėse, yra kur kas paveikesnės nei interneto erdvėse publikuojama reklaminė medžiaga.

„Šios akcijos vertė neabejotina – ji sustiprino visų mūsų visuomenės sluoksnių grupių ryšį: vaikų ir tėvų, šeimos ir mokyklos, mokinių ir mokytojų, pradinukų ir gimnazistų, jaunimo ir senjorų... Nauda neabejotina – visi būsime saugesni kelyje: ne tik tie, kurie gavo atšvaitus, bet ir tie, kurie juos dalino“, – sako pedagogė Vilija Vilkienė.

Nors gimnazistų iniciatyva atkreipė suaugusiųjų dėmesį ir skatino susimąstyti apie atsakingą elgesį gatvėje, reikia pabrėžti, kad patys tėvai turi nepamiršti rodyti teigiamą pavyzdį.

„Vaikai elgiasi ne taip, kaip tėvai sako, o taip, kaip tėvai daro. Jei vaikas, išmokęs mokykloje segtis atšvaitą ant dešinės rankos, matys,  kad tėvai tamsiu paros metu nesegi jokio atšvaito, jis suabejos atšvaito svarba. Jei vaikas mato  skirtingas mokyklos ir tėvų deklaruojamas vertybes, jis nueina lengviausiu ir ne visada teisingiausiu keliu. Vis dėlto ne mokyklos, o šeimos įtaka vaikui didesnė“, – akcentuoja Kauno „Varpo“ gimnazijos mokytoja Vilija Vilkienė.

Rekomenduojama su vaikais nuolat kalbėtis apie atsakingą elgesį gatvėje ir taip formuoti tinkamą kultūrą kelyje.

„Saugaus eismo kultūrą ugdyti pirmiausia pradėkime nuo mažųjų eismo dalyvių. Pastarieji informaciją geriausiai įsimena, kai su jais žaidžiame. Todėl apie saugų eismą keliuose pasakoju savo vaikams būtent pasitelkusi žaidimus. Po kurio laiko pastebiu, kad vaikai pradeda elgtis tinkamai ir jiems nereikia priminti, pavyzdžiui, ant kurios rankos segtis atšvaitą“, – pasakoja dviejų vaikų mama ir LTSA darbuotoja Laura Baltulienė.

Vaikų švietimas atsakingo elgesio gatvėje tema – tai dalis užsiėmimų, kuriuos įgyvendino LTSA iniciatyvos „Atšvaitus dalinu – rūpinuos kitu“ metu kiekvienas organizacijos darbuotojas, nesvarbu, kokios jo atsakomybės ir kasdienės pareigos, papasakojęs, kaip teisingai segėti atšvaitus. Šia atšvaitų dalinimo akcija pasiekti įvairiuose Lietuvos kampeliuose gyvenantys skirtingo amžiaus žmonės, išdalinta daugiau kaip 7500 atšvaitų.