BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Sąžininga transporto sistema – raktas į verslo sėkmę

Data

2020 09 28

Įvertinimas
1
475_9085c296f69a2ec81095926f865d7042.png

Vienodos konkurencinės sąlygos ir galimybės, visi transporto dalyviai laikosi taisyklių ir daugiau sąžiningų žmonių – taip sąžiningą transporto sistemą supranta Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) kalbinti transporto verslo atstovai. Visą rugsėjo mėnesį įgyvendinama LTSA iniciatyva „Renkuosi elgtis sąžiningai“ patvirtino – nors ne taip sparčiai, kaip norėtųsi, skaidrumas transporto sektoriaus veikloje tampa garbės ir kokybės ženklu.

LTSA klientai atvirai dalijosi savo nuomone, ką jiems reiškia sąžininga transporto sistema, laukdami reikiamų dokumentų ar sustabdyti patikrinti. „Mūsų klientai beveik vienbalsiai atsakė: sąžininga transporto sistema – lygios konkurencinės sąlygos ir taisyklių laikymasis. Taip sąžiningą transporto sistemą matome ir mes, o žiūrėti viena kryptimi išties svarbu“, – sako LTSA direktorius Genius Lukošius.

Vis dėlto dažnas iš pakalbintų klientų atvirai pripažįsta – sąžiningumo šiame versle vis dar trūksta, ir daugelio akys krypsta į konkurentus. Pasak transporto atstovų, panorusių išsakyti savo nuomonę, sąžiningumas šiame versle sunkokai skinasi kelią, nes „vyksta tikrų tikriausia kova už būvį“.

LTSA supratimu, pamatiniai sąžiningos transporto sistemos dalykai – sąžininga konkurencija, vienodos sąlygos visiems transporto dalyviams, pagalba padedant suprasti taisykles ir jų laikymasis.

LTSA direktorius G. Lukošius įsitikinęs, kad transporto sektoriaus atstovai gali veikti sąžiningai. „Viskas priklauso nuo pačių įmonių vadovų, darbuotojų požiūrio bei aplinkos, kurioje jie veikia. Jeigu veikia tokioje sistemoje, kuri jos dalyvį verčia elgtis nesąžiningai, tikėtina, kad anksčiau ar vėliau įmonė pasirinks neskaidrumo kelią. Aplinka turi itin didelę įtaką šiame versle. LTSA misija ir yra padėti klientams suprasti, ką jie daro ne taip, kokį poveikį jų nesąžiningi veiksmai daro kitiems ir kaip elgtis ateityje, kad tai pasikeistų“.   

Sąžiningumas ir  eismo sauga susiję

Sąžiningumas ir eismo sauga – du pamatiniai dalykai, ant kurių laikosi transporto sistema.  Šie elementai vienas be kito sunkiai įsivaizduojami. Klasikinis pavyzdys – vairuotojų darbo ir poilsio apskaita, kai klastojami duomenys apie vairavimo ir poilsio trukmę. Šis nesąžiningas veiksmas – tiesus  kelias į nelaimę kelyje, nes tikimybė, kad pervargęs vairuotojas padarys avariją kelyje, išauga keletą kartų.

„Jeigu nemotyvuoja sąžininga konkurencija, galbūt mūsų klientas į vykdomą veiklą pažiūrės per saugumo prizmę, ir tai būtų pirmieji žingsniai pokyčių link: ar mano darbuotojai pailsėję, ar gabenamas krovinys saugiai pritvirtintas, ar transporto priemonė techniškai tvarkinga“, – mintimis dalinasi G. Lukošius.

Daugiausia dėmesio – rizikingoms įmonėms

LTSA įdiegta kelių ir geležinkelio transporto rizikų vertinimo sistema padeda tikslingai planuoti ir atlikti šios srities įmonių patikrinimus. Kiekvienų metų pabaigoje sudaromas ateinančių metų patikrinimo planas pagal nustatytų rizikingų įmonių sąrašą. Svarbu tai, kad šis sąrašas sudaromas automatizuotai, o tai eliminuoja klaidų bei žmogiškojo veiksnio tikimybę.

Vienas iš motyvuojančių veiksnių – reputacija

 Kelių ir geležinkelio transporto įmonėms, oro bendrovėms, laivų kompanijoms ar fiziniams asmenims, užsiimantiems smulkiuoju verslu transporto srityje, reputacija turi tapti prioritetu. Sąžiningos šio verslo įmonės vis dažniau tampa ne tik patraukliomis darbdavėmis, bet ir jas renkasi įmonės, kurios nori skaidraus paslaugų teikėjo, t. y. savo prekes nori patikėti tik atsakingoms vežimo įmonėms.   

Nesąžiningi transporto sistemos dalyviai valstybei kainuoja

Nors reikalavimai transporto įmonėms aiškiai apibrėžti teisės aktuose ir visi jų privalo laikytis, kiekvienais metais LTSA skaičiuoja tūkstančius pažeidimų, už kuriuos nepavyksta išvengti atsakomybės. Visose šalyse nesąžiningi veiksmai sulaukia priežiūros institucijų dėmesio.

 LTSA tikslas – kelių ir geležinkelio transporto įmonių, oro bendrovių, laivų kompanijų patikrinimus atlikti taip, kad verslas patirtų kuo mažiau išlaidų ir gaišaties. Todėl jeigu elgiamasi sąžiningai, sulaukiama mažiau patikrinimų, geresnės galimybės konkuruoti ir taupyti priežiūrai skiriamas valstybės lėšas.

Patikrinimo metu radus pažeidimų, transporto priemonė sustabdoma, o jeigu jie rimti, – kelionę tęsti draudžiama. Transporto priemonės sulaikymas yra ne tik finansinis nuostolis.  Ne ką mažiau svarbus laikas,  prarandamas negalint tęsti kelionės. Ypač tai atsiliepia klientams. Vadinasi, vienas nesąžiningas veiksmas gali sutrikdyti visą tiekimo  (transporto) grandinę.

Pokyčiai – ne per vieną dieną

Pokyčiai neateina per vieną dieną, tačiau LTSA pasiruošusi padėti suprasti ir patarti, kaip vykdyti transporto veiklą sąžiningai ir skaidriai. „Jeigu įmonei sąžininga konkurencija šiandien dar nėra prioritetas, tikėtina, kad tai tik laiko klausimas, kada ji pajus to naudą. LTSA ir ateityje sieks dialogo su transporto verslo atstovais, nes taip galima išspręsti daugelį problemų šioje srityje, o  svarbiausia – sumažinti nesąžiningos ir neskaidrios veiklos atvejų  ir netgi visiškai su jais nesusidurti“, – sako direktorius G. Lukošius.