Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Keleivinių transporto priemonių kontrolė

Magistraliniai keliai, kuriais važiuojant reikia sumokėti kelių naudotojo mokestį – įsigyti vinjetę

       M2, M3, N1, N2 ir N3 klasių transporto priemonių ar jų junginių valdytojai, sumokėję kelių naudotojo mokestį (įsigiję elektroninę arba popierinę vinjetę), įgyja teisę važiuoti šiais magistraliniais keliais:

A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda (10,00–91,00; 103,00–304,00 km);

A2 Vilnius–Panevėžys (12,00–132,55 km);

A3 Vilnius–Minskas (6,65–32,91 km);

A4 Vilnius–Varėna–Gardinas (15,57–133,91 km);

A5 Kaunas–Marijampolė–Suvalkai (7,60–96,74 km);

A6 Kaunas–Zarasai–Daugpilis (5,95–66,23; 72,44–185,24 km);

A7 Marijampolė–Kybartai–Kaliningradas (2,50–41,92 km);

A8 Panevėžys–Aristava–Sitkūnai (7,50–87,86 km);

A9 Panevėžys–Šiauliai (5,00–75,29 km);

A10 Panevėžys–Pasvalys–Ryga (4,57–66,10 km);

A11 Šiauliai–Palanga (2,65–146,52 km);

A12 Ryga–Šiauliai–Tauragė–Kaliningradas (0–49,74; 59,49–185,97 km);

A13 Klaipėda–Liepoja (0–43,83 km);

A14 Vilnius–Utena (10,66–95,66 km);

A15 Vilnius–Lyda (10,78–48,83 km);

A16 Vilnius–Prienai–Marijampolė (15,56–135,42 km);

A17 Panevėžio aplinkkelis (0–22,24 km);

A18 Šiaulių aplinkkelis (0–17,13 km).

Vinjetės yra 4 rūšių: dienos, savaitės, mėnesio ir metų.

Vinječių platinimo vietos ir tarifai skelbiami Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos interneto svetainėje.

Elektroninę vinjetę galite įsigyti čia.

Vinjetė negalioja ir naudotojo mokestis laikomas nesumokėtu, jeigu vinjetė naudojama kitos kategorijos transporto priemonei, išskyrus atvejus, kai sumokėtas naudotojo mokestis yra toks pat, kaip reikalaujama šios kategorijos transporto priemonei, arba didesnis.

Popierinė vinjetė negalioja ir naudotojo mokestis laikomas nesumokėtu, jeigu:

       1. popierinės vinjetės pagrindinė dalis originaliu lipniu paviršiumi nėra priklijuota ant transporto priemonės priekinio stiklo naudojimosi instrukcijoje parodytoje vietoje;

       2. netiksliai pažymėta, visai nepažymėta popierinės vinjetės galiojimo pradžia ar pasibaigęs galiojimo laikas, diena ir (ar) mėnuo pažymėti daugiau kaip vieną kartą;

       3. popierinės vinjetės pagrindinėje dalyje ir (ar) popierinės vinjetės kontroliniame kupone neaiškiai įrašytas, įrašytas daugiau kaip vieną kartą ar visai neįrašytas transporto priemonės valstybinio registracijos numerio ženklas arba jis neatitinka tikrinamos transporto priemonės valstybinio registracijos numerio ženklo, nurodyto transporto priemonės registracijos liudijime;

       4. nesutampa popierinės vinjetės pagrindinėje dalyje ir popierinės  vinjetės kontroliniame kupone nurodyti duomenys (serija ir numeris, transporto priemonės valstybinio registracijos numeri ženklas);

       5. nepateikiamas popierinės vinjetės kontrolinis kuponas.

Popierinės vinjetės nustatyta tvarka keičiamos Lietuvos automobilių kelių direkcijoje prie Susisiekimo ministerijos.

       Teisinis reglamentavimas

Kelių naudotojo mokestį reglamentuojantys teisės aktai

   Pirmą kartą administracinį nusižengimą, už kurį numatyta ne didesnė kaip 1500 Eur maksimali bauda, padariusiems asmenims, neginčijantiems nusižengimo padarymo fakto, surašomas administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu. Skiriama pusei minimalios baudos lygi bauda, numatyta atitinkamame Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso straipsnyje. Baudą būtina sumokėti per penkiolika kalendorinių dienų nuo administracinio nusižengimo protokolo įteikimo dienos.

Administracinis nurodymas nesurašomas, kai yra bent vienas iš šių pagrindų:

1) už administracinį nusižengimą nustatyta didesnė negu vieno tūkstančio penkių šimtų eurų maksimali bauda;

2) asmuo per metus padarė pakartotinį administracinį nusižengimą;

3) asmuo administracinį nusižengimą padarė būdamas neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ir tai turėjo įtakos administracinio nusižengimo padarymui, vengė patikrinimo dėl neblaivumo ar apsvaigimo, vartojo alkoholį, narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo;

4) administracinis nusižengimas sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą; taip pat administraciniu nusižengimu padaryta turtinė žala, kuri nėra visiškai atlyginta;

5) už asmens padarytą veiką nustatytas privalomas turto, kuriam pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus privaloma registracija, konfiskavimas;

6) asmuo padarė administracinį nusižengimą, neturėdamas teisės vairuoti transporto priemonės arba kai ji iš asmens buvo atimta.

     Administracinis nurodymas yra neskundžiamas. Jei asmuo administracinį nurodymą įvykdo, t. y. sumoka paskirtą baudą, administracinio nusižengimo teisena baigiama. Asmeniui administracinio nurodymo neįvykdžius, administracinio nusižengimo byla nagrinėjama Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

     Administracinio nusižengimo protokolas surašomas nusižengimo padarymo vietoje. Protokolą pasirašo jį surašęs pareigūnas ir administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo. Antrasis administracinio nusižengimo protokolo egzempliorius įteikiamas administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Surašant protokolą, administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui paaiškinamos jo teisės ir pareigos bei įteikiamas kvietimas į bylos nagrinėjimą.

 

Administracinių nusižengimų kodekso taikymas


    Pareigūnas, vykdydamas savo funkcijas, turi teisę surašyti administracinio nusižengimo protokolą su administraciniu nurodymu arba be jo pagal šiuos Administracinių nusižengimų kodekso straipsnius:

150 straipsnis. Komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimas.

307 straipsnis. Transporto priemonių, ne keliais judančių mechanizmų ir įrengimų, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, eksploatavimas.

415 straipsnis. Transporto priemonių dalyvavimo viešajame eisme reikalavimų pažeidimas.

425 straipsnis. C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE kategorijų motorinių transporto priemonių vairavimas neturint kvalifikacijos pažymėjimo arba vairuotojo profesinės kvalifikacijos periodinio tobulinimo pažymėjimo.

426 straipsnis. Nepaklusimas reikalavimui sustabdyti transporto priemonę arba pasitraukimas iš eismo įvykio vietos.

431 straipsnis. Transporto priemonės savininkui (valdytojui) nustatytų reikalavimų nevykdymas.

434 straipsnis. Draudžiamų vežti medžiagų ir daiktų vežimo geležinkelių, jūrų, vidaus vandenų, automobilių ir elektros transportu taisyklių pažeidimas.

439 straipsnis. Naudojimosi automobilių ir elektros transportu tvarkos pažeidimas.

446 straipsnis. Važiavimas be bilieto, važiavimas įsigijus važiavimo bilietą su nuolaida, tačiau nepateikus teisę į transporto lengvatas patvirtinančių dokumentų, be bilieto ar su neteisėtai įsigytu bilietu su nuolaida važiuojančių keleivių ar neapmokėto bagažo vežimas keleivinėmis kelių transporto priemonėmis, atsisakymas sumokėti už važiavimą taksi.

448 straipsnis. Keleivių vežimo keleiviniu kelių transportu taisyklių ir keleivinio kelių transporto keleivių teisių pažeidimas.

449 straipsnis. Keleivių vežimo lengvaisiais automobiliais taksi taisyklių pažeidimas.

451 straipsnis. Keleivius ar krovinius vidaus ir (ar) tarptautiniais maršrutais vežančių kelių transporto priemonių ekipažams (vairuotojams) nustatytos vairavimo be pertraukos trukmės arba kasdienio vairavimo trukmės viršijimas.

452 straipsnis. Keleivius ar krovinius vidaus ir (ar) tarptautiniais maršrutais vežančių kelių transporto priemonių ekipažams (vairuotojams) nustatytos kasdienio arba kassavaitinio poilsio trukmės pažeidimas.

453 straipsnis. Keleivius ar krovinius vidaus ir (ar) tarptautiniais maršrutais vežančių kelių transporto priemonių ekipažams (vairuotojams) nustatyto vairavimo laiko viršijimas.

454 straipsnis. Keleivių ar krovinių vežimas kelių transporto priemonėmis vidaus ir (ar) tarptautiniais maršrutais, kai tachografas neįrengtas, naudojant neveikiantį ar reikalavimų neatitinkantį tachografą, šio prietaiso rodmenų ir registracijos lapų arba vairuotojo kortelės netinkamas naudojimas ir klastojimas, kitų vairavimo ir poilsio režimo reikalavimų pažeidimas.

456 straipsnis. Keleivių ar krovinių vežimas kelių transporto priemonėmis vidaus ir (ar) tarptautiniais maršrutais be greičio ribojimo prietaiso, su neveikiančiu ar išjungtu greičio ribojimo prietaisu.

457 straipsnis. Keleivių vežimo užsakomaisiais reisais tvarkos pažeidimas.

463 straipsnis. Transporto priemonių savininkams ar valdytojams nustatyto mokesčio už naudojimąsi keliais nesumokėjimas.

505 straipsnis. Kliudymas įstatymų įgaliotiems pareigūnams įgyvendinti jiems suteiktas teises ar atlikti pavestas pareigas, jų teisėtų reikalavimų ar nurodymų ir kolegialių institucijų ar valstybės pareigūnų sprendimų nevykdymas.

507 straipsnis. Valstybės politiko, valstybės pareigūno, valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens garbės ir orumo pažeminimas.

Vežantys keleivius tarptautiniais maršrutais


       Veždamas keleivius tarptautiniais  maršrutais vairuotojas privalo turėti ir pateikti kontrolės teisę turinčiam pareigūnui:

 1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
 2. vairuotojo pažymėjimą;
 3. transporto priemonės registracijos liudijimą ir privalomąją techninę apžiūrą patvirtinantį dokumentą;
 4. transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą);
 5. Bendrijos licencijos kopiją (kai vežama už atlygį) arba sertifikatą (kai vežama savo sąskaita);
 6. vežimo dokumentus (leidimą ir (ar) kelionės lapą);
 7. darbo ir poilsio laiko apskaitos dokumentus;
 8. bilietus, bilietų kainoraštį ir patvirtintą eismo tvarkaraštį (kai teikiamos reguliarios paslaugos);
 9. patvirtinimą, kad sumokėtas kelių naudotojo mokestis (popierinę arba elektroninę vinjetę);
 10. autobuso paskutinio techninio patikrinimo ataskaitą.

      Taip pat tikrinama transporto priemonės techninė būklė, vairuotojų profesinė kvalifikacija, ar vežamų keleivių skaičius atitinka transporto priemonės registracijos dokumente nurodytą skaičių.   

Keleivių vežimą reglamentuojantys teisės aktai


Vežantys keleivius reguliariaisiais reisais 


        Veždamas keleivius reguliariaisiais reisais vairuotojas privalo turėti ir pateikti kontrolės teisę turinčiam pareigūnui:

 1. vairuotojo pažymėjimą*;
 2. transporto priemonės registracijos liudijimą ir privalomąją techninę apžiūrą patvirtinantį dokumentą*;
 3. leidimą vežti keleivius reguliaraus susisiekimo maršrutu;
 4. kompetentingos įstaigos patvirtintą eismo tvarkaraštį;
 5. licencijos kopiją arba Bendrijos licencijos kopiją;
 6. keleivių bilietus, bilietų kontrolės lapą ir kainoraštį;
 7. kasos žiniaraštį, kai bilietai (bagažo kvitai) į tą reisą buvo parduoti ne transporto priemonėje;
 8. darbo ir poilsio laiko apskaitos dokumentus;
 9. patvirtinimą, kad sumokėtas kelių naudotojo mokestis (popierinę arba elektroninę vinjetę);
 10. transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą)*;
 11. autobuso paskutinio techninio patikrinimo ataskaitą.

* Išskyrus Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nurodytus atvejus, kai motorinės transporto priemonės vairuotojas neprivalo su savimi turėti atitinkamų dokumentų.

      Taip pat tikrinama transporto priemonės techninė būklė, vairuotojų profesinė kvalifikacija, ar vežamų keleivių skaičius atitinka transporto priemonės registracijos dokumente nurodytą skaičių.

Keleivių vežimą reglamentuojantys teisės aktaiVežantys keleivius užsakomaisiais ar specialiaisiais reisais


        Veždamas keleivius užsakomaisiais ar specialiaisiais reisais vairuotojas privalo turėti ir pateikti kontrolės teisę turinčiam pareigūnui:

 1. vairuotojo pažymėjimą*;
 2. transporto priemonės  registracijos liudijimą ir privalomąją techninę apžiūrą patvirtinantį dokumentą*;
 3. licencijos kopiją arba Bendrijos licencijos kopiją;
 4. darbo ir poilsio laiko apskaitos dokumentus;
 5. vežėjo ir vežimo paslaugos užsakovo suderintą eismo tvarkaraštį (vežant keleivius specialiais reisais);
 6. specialios keleivių grupės vežimo sutartį (vežant keleivius specialiais reisais);
 7. keleivių vežimo sutartis, sudarytas tarp vežimo paslaugos užsakovo ir vežėjo, o tais atvejais, kai jos sudarytos telekomunikacijų galiniais įrenginiais,  – duomenis apie susitarimą dėl keleivių vežimo už atlygį sąlygų  (vežant keleivius užsakomaisiais reisais);
 8. keleivių vežimo lapus (vežant keleivius užsakomaisiais reisais);
 9. pažymėjimo, suteikiančio teisę teikti kelionių organizavimo paslaugas, kopiją, patvirtintą įmonės vadovo, ir paslaugos apmokėjimą įrodančius dokumentus (kai vežėjas teikia savo organizuotą turizmo paslaugą);
 10. patvirtinimą, kad sumokėtas kelių naudotojo mokestis (popierinę arba elektroninę vinjetę);
 11. transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą)*;
 12. autobuso paskutinio techninio patikrinimo ataskaitą.

* Išskyrus Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nurodytus atvejus, kai motorinės transporto priemonės vairuotojas neprivalo su savimi turėti atitinkamų dokumentų.

      Taip pat tikrinama transporto priemonės techninė būklė, vairuotojų profesinė kvalifikacija, ar vežamų keleivių skaičius atitinka transporto priemonės registracijos dokumente nurodytą skaičių.

Keleivių vežimą reglamentuojantys teisės aktai


Vežantys keleivius savo sąskaita


         Veždamas keleivius savo sąskaita vairuotojas privalo turėti ir pateikti kontrolės teisę turinčiam pareigūnui:

 1. vairuotojo pažymėjimą*;
 2. transporto priemonės registracijos liudijimą ir privalomąją techninę apžiūrą patvirtinantį dokumentą*;
 3. darbo santykius patvirtinantį dokumentą;
 4. transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą)*;
 5. darbo ir poilsio laiko apskaitos dokumentus;
 6. patvirtinimą, kad sumokėtas kelių naudotojo mokestis (popierinę arba elektroninę vinjetę);
 7. įmonės vadovo arba jo įgalioto asmens parašu ir antspaudu patvirtintus laisvos formos dokumentus, įrodančius, kad vežami įmonės darbuotojai, svečiai ar kiti su įmone susiję asmenys;
 8. autobuso paskutinio techninio patikrinimo ataskaitą.

* Išskyrus Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nurodytus atvejus, kai motorinės transporto priemonės vairuotojas neprivalo su savimi turėti atitinkamų dokumentų.

       Taip pat tikrinama transporto priemonės techninė būklė, ar vežamų keleivių skaičius atitinka transporto priemonės registracijos dokumente nurodytą skaičių.

Keleivių vežimą reglamentuojantys teisės aktai

 

Vežantys keleivius už atlygį lengvuoju automobiliu pagal užsakymą


Vairuotojas keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais pagal užsakymą veiklos vykdymo metu privalo turėti ir valstybinę kelių transporto priežiūrą ir kelių transporto kontrolę vykdantiems pareigūnams reikalaujant pateikti:

 1. vairuotojo pažymėjimą*;
 2. transporto priemonės registracijos liudijimą*;
 3. privalomosios transporto priemonės techninės apžiūros rezultatų ataskaitą*;
 4. transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą)*;
 5. individualios veiklos pažymą;
 6. pinigų priėmimo kvitus, jeigu buvo vykdomi atsiskaitymai grynaisiais pinigais;
 7. duomenis apie vežėjo su keleiviais sudarytas sutartis dėl keleivių vežimo už atlygį sąlygų;
 8. dokumentą, kuriuo patvirtinama, kad vežėjas transporto priemonę valdo teisėtai, jeigu transporto priemonė nepriklauso vežėjui nuosavybės teise;
 9. Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ne mažiau kaip prieš vienus metus išduotą dokumentą (pažymą arba išrašą) dėl teistumo (neteistumo);
 10. Respublikinio priklausomybės ligų centro ne mažiau kaip prieš vienus metus išduotą medicininę pažymą;
 11. vežėjo ir keleivių vežimo organizatoriaus sutartį dėl bendradarbiavimo.

* Išskyrus Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 13 straispnyje nurodytus atvejus, kai motorinės transporto priemonės vairuotojas neprivalo su savimi turėti atitinkamų dokumentų.

Keleivių vežimą reglamentuojantys teisės aktai


Tikrinimo aktas


        Atlikęs patikrinimą Lietuvos transporto saugos administracijos pareigūnas surašo nustatytos formos kontrolės aktą. Antrasis kontrolės akto egzempliorius yra įteikiamas vairuotojui.

Kas tikrinama?


    M2, M3 klasių transporto priemonių pradinio techninio patikrinimo kelyje metu tikrinama:

 1. identifikavimo duomenys;
 2. stabdymo įranga;
 3. vairavimo įrenginiai;
 4. matomumas;
 5. apšvietimo įranga ir elektros sistema;
 6. ašys, ratai, padangos, pakaba;
 7.  važiuoklė ir prie važiuoklės tvirtinami mazgai;
 8.  kita įranga, įskaitant tachografą ir greičio ribotuvą;
 9. neigiami veiksniai, įskaitant išmetamuosius teršalus ir degalų ir (ar) alyvos išsiliejimą;
 10. papildomi M2 ir M3 klasių transporto priemonių patikrinimo elementai.

 

Tikrinimo dokumentas


      Pradinio techninio patikrinimo kelyje rezultatai surašomi į pradinio ar išsamesnio techninio patikrinimo kelyje ataskaitą, kurią pasirašo ją surašęs pareigūnas ir vairuotojas. Vienas pradinio ar išsamesnio techninio patikrinimo kelyje ataskaitos egzempliorius įteikiamas transporto priemonės vairuotojui.

 

Teisinis reglamentavimas


M2, M3, N2, N3, O3 ir O4 klasių kelių transporto priemonių ir T5 kategorijos ratinių traktorių techninių patikrinimų organizavimo Lietuvos Respublikos keliuose taisyklės

Transporto priemonių techninių patikrinimų atlikimo Lietuvos Respublikos keliuose tvarkos aprašas

  Vairavimo ir poilsio trukmei, nuvažiuotam atstumui ir važiavimo greičiui fiksuoti keleivinėse transporto priemonėse, kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo vietą, yra įrengiami analoginiai, o nuo 2006 m. gegužės 1 d. – tik skaitmeniniai tachografai.

 

Analoginis arba skaitmeninis tachografas


      Tai – įrenginys, skirtas automatiškai arba pusiau automatiškai įrašyti, rodyti, spausdinti ir laikyti išsamią informaciją apie transporto priemonės judėjimą ir tam tikrus vairuotojų darbo ir poilsio režimo laikotarpius.

        Transporto priemonėje įrengtam tachografui turi būti atlikta:

 1. pirminė metrologinė patikra – tachografui, instaliuotam naujoje transporto priemonėje;
 2. periodinė metrologinė patikra kas dvejus metus – tachografui, naudojamam transporto priemonėje.
 3.  

Kas tikrinama?


        Kontroliuodamas vairavimo ir poilsio režimą pareigūnas tikrina:

 1. ar atlikta tachografo metrologinė patikra;
 2. ar naudojami tachografo registracijos lapai atitinka tachografo modelį;
 3. ar teisingai užpildytas tachografo registracijos lapas;
 4. ar vairuotojas pateikė privalomą tachografo registracijos lapų skaičių;
 5. ar vairuotojas turi vairuotojo kortelę;
 6. ar vairuotojas pasinaudojo privalomu kasdieniu poilsiu;
 7. ar vairuotojas neviršijo nepertraukiamo vairavimo trukmės;
 8. ar vairuotojas neviršijo kasdienio vairavimo trukmės;
 9. ar vairuotojas neviršijo savaitės ir dviejų savaičių vairavimo trukmės;
 10. ar vairuotojas neviršijo šešių 24 valandų vairavimo laiko tarpų trukmės;
 11. ar vairuotojas pasinaudojo kassavaitiniu poilsiu;
 12. ar patikrintas greičio ribojamasis prietaisas;
 13. ar greičio ribojamasis prietaisas tinkamai veikia.

Metodinė medžiaga vairuotojui

Atmintinė vairuotojui

Reglamento (EB) Nr. 561/2006 paaiškinimas

Europos Komisijos rekomendacijos ir paaiškinimai


Blankas, patvirtinantis vairuotojo veiklos laikotarpius


      Blankas naudojamas patvirtinti vairuotojo veiklos laikotarpius: laikinojo nedarbingumo, kasmetinių atostogų, vairavimo įmonės transporto priemonės, kuriai netaikomas Reglamentas (EB) Nr. 561/2006 arba AETR, kitų darbų ar buvimo darbo vietoje laikotarpius.

Blankas, patvirtinantis vairuotojo veiklos laikotarpius pagal Reglamentą (EB) Nr. 561/2006 arba AETR

 

Teisinis reglamentavimas


Vairavimo ir poilsio režimo kontrolę reglamentuojantys teisės aktai

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-08-14