Šeimos nario vairavimo mokymo atmintinė
Šeimos nariai – sutuoktiniai, tėvai, vaikai, įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai. Globėjų ar rūpintojų šeimos nariais laikomi vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.
Šeimos vairavimo instruktorius – šeimos narys, kuris pagal Vairuotojų mokymo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2014 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 2B-84 „Dėl Vairuotojų mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas), tvarką moko praktinio vairavimo įgūdžių kitą tos pačios šeimos narį.
Įgūdžiai įgyjami praktikuojantis
Reikiamų transporto priemonių valdymo gebėjimų ir įgūdžių galima įgyti kuo daugiau vairuojant transporto priemones. Teisės aktai, susiję su vairuotojų mokymu, numato galimybę jaunuoliams, turintiems 17 metų, savarankiškai pasirengus išlaikyti B kategorijos motorinių transporto priemonių vairavimo teorijos žinių egzaminą valstybės įmonėje „Regitra“ ir įgyti pakankamai praktinio vairavimo gebėjimų ir įgūdžių visus metus (iki praktinio vairavimo egzamino laikymo valstybės įmonėje „Regitra“, kai jam sukaks nustatytas amžius, nuo kurio leidžiama įgyti vairavimo teisę, o pageidaujant ir ilgiau) mokantis vairuoti su šeimos vairavimo instruktoriumi ir vairavimo mokykloje. Tikėtina, kad įgijęs daugiau praktinio vairavimo įgūdžių, išlaikęs praktinio vairavimo egzaminus ir gavęs vairuotojo pažymėjimą, pradedantysis vairuotojas atsakingai elgsis kelyje, nepažeidinės Kelių eismo taisyklių (toliau – KET), mažiau pavojų kels kitiems eismo dalyviams, taip pat saugiau jausis ir jis pats.
Kelios galimybės
Galimybe mokytis su šeimos vairavimo instruktoriumi gali pasinaudoti asmenys, kurie nustatyta tvarka siekia įgyti B kategorijos motorinių transporto priemonių vairavimo teisę ir yra išlaikę šios kategorijos transporto priemonių vairavimo teorijos žinių egzaminą valstybės įmonėje „Regitra“. Rekomenduojama, kad šeimos narys, prieš įgydamas praktinio vairavimo įgūdžių ir (ar) juos tobulindamasis su šeimos vairavimo instruktoriumi, būtų užbaigęs bent pusę praktinio vairavimo mokymo kurso vairavimo mokykloje.
Norint mokytis praktinio vairavimo su šeimos vairavimo instruktoriumi rekomenduojama pasirinkti vieną iš šių būdų:
- vairavimo mokykloje su vairavimo instruktoriumi baigti nustatytą praktinio vairavimo mokymo kursą, vėliau – mokytis su šeimos vairavimo instruktoriumi;
- baigus bent pusę praktinio vairavimo mokymo kurso vairavimo mokykloje su vairavimo instruktoriumi, toliau tęsti mokymąsi vairavimo mokykloje su instruktoriumi ir lygiagrečiai tobulinti savo įgūdžius su šeimos nariu.
Šeimos vairavimo instruktoriui tenka didelė atsakomybė
Šeimos vairavimo instruktorius turėtų tinkamai išnagrinėti Aprašo 1 priede nustatytus motorinių transporto priemonių ir jų junginių su priekabomis vairuotojų žinių, gebėjimų, įgūdžių ir elgsenos reikalavimus ir jais vadovaudamasis jau nuo pirmos pamokos turėtų šeimos nariui skiepyti tinkamą požiūrį į saugų eismą, elgesį kelyje, formuoti teisingus transporto priemonės valdymo įgūdžius, mokyti pagarbos kitiems eismo dalyviams, atsargumo ir atsakingumo. Šeimos vairavimo instruktorius turėtų nuolat atnaujinti KET žinias, būti susipažinęs su šių taisyklių naujovėmis. Jis ir jo mokomas šeimos narys turi suprasti, kad rizikingas vairavimas, KET pažeidimai turės įtakos šeimos materialinei ir dvasinei gerovei.
Atkreipkite dėmesį!
Mokyti šeimos narį praktinio vairavimo įgūdžių – rizikingas užsiėmimas, todėl šeimos vairavimo instruktorius mokydamas privalo naudoti automobilį, kuriame stovėjimo stabdžio valdymo svirtis yra įrengta tarp vairuotojo ir keleivio, priekis ir galas paženklintas aiškiai matomais skiriamaisiais ženklais „M“, kaip to reikalauja KET. Be to, iš anksto būtina pasirūpinti reikiamu transporto priemonės vairuotojo civilinės atsakomybės draudimu: pasitarus su draudiku peržiūrėti ir esant reikalui pakeisti draudimo sąlygas, jeigu nebuvo numatyta draudimo sąlyga – mokymas vairuoti.
Reikia atminti
Per parą šeimos narį praktinio vairavimo rekomenduojama mokyti ne daugiau kaip 3 valandas. Taip pat šeimos vairavimo instruktorius turi žinoti, kad draudžiama mokyti šeimos narius, kuriems yra atimta teisė vairuoti transporto priemones už KET pažeidimus.
Šeimos vairavimo instruktorius, vadovaudamasis teisės aktais, reglamentuojančiais šeimos narių mokymą, mokymo metu privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pateikti šiuos dokumentus*:
- vairuotojo pažymėjimą*, suteikiantį teisę vairuoti B kategorijos motorines transporto priemones ir patvirtinantį, kad šeimos vairavimo instruktorius turi ne mažesnį kaip 5 metų šios kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą;
- transporto priemonės registravimo liudijimą*;
- transporto priemonės techninės apžiūros rezultatų kortelę (ataskaitą)*;
- transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą)*;
- dokumentą (-us), pagal kurį (-iuos) galima nustatyti, kad šeimos vairavimo instruktorius ir mokinys yra šeimos nariai.
* Išskyrus Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo numatytas išimtis, kai motorinės transporto priemonės vairuotojas neprivalo su savimi turėti atitinkamų dokumentų.
Mokinys (šeimos narys) privalo turėti:
- arba asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir galiojančią valstybės įmonės „Regitra“ išduotą pažymą apie išlaikytą teorijos žinių egzaminą.
- arba (kai asmuo jau turi įgytą teisę vairuoti kitos kategorijos motorinę transporto priemonę) galiojantį vairuotojo pažymėjimą ar asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kaip nustatyta SEAKĮ 13 straipsnio 6 dalyje, ir galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a) ar jos kopiją arba elektroninės pažymos išrašą, kuris patvirtina, kad mokinio sveikatos būklė yra tinkama vairuoti B kategorijos transporto priemonę.
Pastaba. Atsižvelgiant į užsienio šalių patirtį, susijusią su šeimos narių mokymu, rekomenduojama su šeimos vairavimo instruktoriumi praktinio vairavimo įgūdžių mokytis ne mažiau kaip 50 valandų. Tyrimais nustatyta, kad su šeimos vairavimo instruktoriumi praktinio vairavimo įgūdžių pasimokius apie 120 valandų, pradedančiajam vairuotojui, įgijus vairuotojo pažymėjimą, tikimybė patekti į eismo įvykius sumažėja 40 procentų.
Atnaujinimo data: 2023-12-04