Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Laivų eismo stebėsena

Laivų eismo stebėseną ir su ja susijusių paslaugų teikimą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka  vykdo Lietuvos transporto saugos administracijos Laivybos priežiūros skyrius.

Budintis Laivų eismo stebėsenos specialistas:
Tel. (+370 618) 12 591

Europos Sąjunga, reaguodama į sunkias jūrų laivų avarijų prie Europos krantų pasekmes, sukūrė Bendrijos keitimosi laivybos informacija elektroniniu būdu sistemą (toliau – SafeSeaNet), kad būtų lengviau užkirsti kelią avarijoms bei jūros užteršimui ir sumažinti jų poveikį jūrų bei pakrančių aplinkai, vietinių bendruomenių ekonomikai ir sveikatai. Nacionalinė laivų eismo stebėsenos informacinė sistema (toliau – NLESIS) yra sudėtinė SafeSeaNet dalis. Lietuvos transporto saugos administracija yra paskirta nacionaline kompetentinga institucija, atsakinga už NLESIS, priežiūrą ir eksploataciją.

Pagrindinės Lietuvos transporto saugos administracijos funkcijos laivų eismo stebėsenos srityje:

  1. Laivų eismo stebėsena Lietuvos atsakomybės jūros rajone, potencialaus pavojaus saugiai laivybai, žmonėms ir aplinkai identifikacija.
  2. Laivų eismo stebėsenos duomenų teikimas SafeSeaNet, HELCOM, suinteresuotoms Lietuvos Respublikos institucijoms ir ūkio subjektams bei gyventojams.
  3. Laivų, kuriems reikia pagalbos, priėmimo į prieglobsčio vietas proceso organizavimas. Kasmetinių pasitarimų su kompetentingomis institucijomis organizavimas, siekiant pagerinti priemones, taikomas priimant į prieglobsčio vietas laivus, kuriems reikalinga pagalba.
  4. Europos jūrų saugos agentūros (EMSA) laivų stebėsenos sistemų (SafeSeaNet, Tolimojo laivų identifikavimo ir sekimo, Integruotos jūrų paslaugos (LRIT)) nacionalinis administravimas.
  5. NLESIS duomenų naudotojų ir duomenų teikėjų veiklos koordinavimas nacionaliniu lygiu.

Rengiant kovos su tarša ar taršos pavojumi jūroje operacijas ir didinant jų efektyvumą labai svarbu žinoti tikslią informaciją apie laivuose vežamus pavojingus arba aplinką teršiančius krovinius. Informaciją apie tokius laivų, įplaukiančių į Lietuvos jūrų uostus ar išplaukiančių iš jų, vežamus krovinius operatyviai galima gauti per NLESIS.

Jūrų eismo efektyvumas, o ypač laivo įplaukimo į uostus valdymas, taip pat priklauso nuo to, ar laivai laiku iš anksto praneša apie savo atvykimą. Operatyvią informaciją apie laivų, įplaukiančių į Lietuvos jūrų uostus ar išplaukiančių iš jų, laukiamą ir faktinį atplaukimo/išplaukimo laiką taip pat galima gauti per NLESIS. NLESIS yra įdiegtas „vieno langelio“ modulis, kuriuo jau naudojasi agentai, aptarnaujantys laivus Būtingės naftos terminale, ir Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos (Muitinė, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas). Laivų agentai pateikia NLESIS elektroniniu būdu informaciją apie laivų atplaukimo/išplaukimo laiką, žmonių skaičių, atliekas, apsaugos lygį, taip pat tarptautines FAL dokumentų formas: bendrąją deklaraciją, krovinio deklaraciją, laivo atsargų deklaraciją, įgulos daiktų deklaraciją, įgulos sąrašą, keleivių sąrašą (jeigu yra keleivių), pavojingo krovinio manifestą; jūrinę sveikatos deklaraciją. Prisijungę prie NLESIS kompetentingų institucijų pareigūnai gali peržiūrėti tokią informaciją bei minėtų dokumentų formas elektroniniu būdu. Nėra poreikio teikti atitinkamas popierines dokumentų formas.

Teikiamos elektroninės paslaugos:

  • Duomenų teikimas: į SafeSeaNet apie į Lietuvos jūrų uostus įplaukiančius ar iš jų išplaukiančius laivus; apie laivus, esančius Lietuvos atsakomybės jūros rajone ar Lietuvos jūrų uostuose, (autorizuotiems vartotojams), pasirašius tipinės formos sutartį su Lietuvos transporto saugos administracija, prisijungiant prie Nacionalinės laivų eismo stebėsenos informacinės sistemos adresu https://nlesis.msa.lt pagal suteiktą gavėjui vartotojo vardą ir slaptažodį.
  • Duomenų apie laivus, esančius Lietuvos atsakomybės jūros rajone ar Lietuvos jūrų uostuose, peržiūra (gyventojams), teikiama prisijungus prie NLESIS grafinės WEB sąsajos adresu https://maps.msa.lt.
  • Pranešimų apie incidentus su laivais, esančiais Lietuvos atsakomybės jūros rajone ar Lietuvos jūrų uostuose, teikimas į SafeSeaNet, pasirašius tipinės formos sutartį su Lietuvos transporto saugos administracija, prisijungiant prie Nacionalinės laivų eismo stebėsenos informacinės sistemos adresu https://nlesis.msa.lt pagal suteiktą gavėjui vartotojo vardą ir slaptažodį.
  • Pranešimo formalumų apie laivus, atplaukiančius į AB „Orlen Lietuva“ Būtingės naftos terminalą ar jame esančius, peržiūra teikiama pasirašius tipinės formos sutartį su Lietuvos transporto saugos administracija, prisijungiant prie Nacionalinės laivų eismo stebėsenos informacinės sistemos adresu https://nlesis.msa.lt pagal suteiktą gavėjui vartotojo vardą ir slaptažodį.

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-28