BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Atnaujintas Radijo ryšio vadovas

Data

2021 03 09

Įvertinimas
0
Pilotas.jpeg

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) atnaujino Radijo ryšio vadovą, kuriame surinkti sutartiniai žodžiai ir frazės šalies viduje skraidančių pilotų, skrydžių vadovų ir antžeminio personalo tiesioginiam bendravimui lietuvių kalba. Šis teisės aktas aktualiausias skrydžių vadovams, mažajai aviacijai bei aviaciją studijuojantiems studentams.

„Pagrindinė priežastis, kodėl reikėjo atnaujinti Radijo ryšio vadovą, – jis neatitiko paskutinių ICAO ir Europos Sąjungos reglamento reikalavimų. Sovietų Sąjungoje pilotai buvo rengiami rusų kalba, tarptautinėje oro erdvėje jie bendravo angliškai, o Lietuvoje pirmoji Radijo ryšio vadovo redakcija, kuri atvėrė galimybę palaikyti radijo ryšį lietuvių kalba, buvo parengta 1997 metais. Prieš kelerius metus sulaukus audito išvados, kad ji yra pasenusi, buvo priimtas sprendimas Radijo ryšio vadovą atnaujinti“, – teigia LTSA Civilinės aviacijos skyriaus vyresnioji patarėja Margarita Paulauskienė.

Atnaujintoje Radijo ryšio vadovo versijoje surinktos radijo ryšio metu vartojamos santrumpos, frazės, žodžiai, terminai, šaukiniai bei išskirti dažniausiai praktiškai vartojami pavyzdžiai palaikant radijo ryšį įvairiuose skrydžio etapuose, taip pat kai orlaivis patenka į avarinę situaciją. Pažymėtina, jog šiuo vadovu lietuvių kalba naudojamasi visų skrydžių metu, tačiau jei oro erdvėje yra bent vienas lėktuvas, kurio įgula nesupranta lietuviškai, rekomenduojama kalbėti angliškai.

M. Paulauskienės teigimu, nors Oro erdvės organizavimo taisyklės numato, jog lietuvių kalba palaikomų ryšių sutartinius žodžius ir frazes nustato LTSA, rengiant šį žodyną nemažai prisidėjo ir VĮ „Oro navigacija“ darbuotojai, skrydžių vadovai, kurie atrinko dažniausiai vartojamas frazes.

„Vis tik šio dokumento atnaujinimas susijęs ir su viena smagia asmenine istorija. 1997 m., kai buvo patvirtinta pirminė Radijo ryšio vadovo versija, mokiausi antrajame Aviacijos instituto kurse ir praktikos skrydžių valdymo tarnyboje metu vieną jo egzempliorių gavau dovanų. Neįtikėtina, tačiau po tiek metų būtent man buvo patikėta šį dokumentą parengti iš naujo. Tai – didelė garbė“, – pasakoja M. Paulauskienė.

53 psl. apimties dokumentas buvo rengiamas vienerius metus. Šiuo metu elektroninę jo versiją galima rasti Teisės aktų registre.