Kas yra vairuotojų mokymas?


Vairuotojų mokymas – mokymas, per kurį įgyjama eismo dalyviams reikalingų teorinių žinių, praktinių motorinių transporto priemonių ir jų junginių su priekabomis valdymo įgūdžių ir gebėjimų.

     Kas gali vykdyti vairuotojų mokymą?


Motorinių transporto priemonių ir jų junginių su priekabomis vairuotojų mokymą (teorijos žinių ir praktinio vairavimo įgūdžių mokymas) gali vykdyti vairavimo mokykla, t. y. įstaiga ar įmonė, kuriai Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus nustatyta tvarka yra suteikta teisė vykdyti tam tikros (-ų) kategorijos (-ų) transporto priemonių vairuotojų mokymą nurodytoje (-ose) mokymo patalpoje (-ose) ir vairavimo mokymo aikštelėje (-ėse). Praktinio vairavimo įgūdžių gali įgyti ir (ar) juos tobulinti šeimos nariai, siekiantys įgyti teisę vairuoti B kategorijos motorines transporto priemones, mokydamiesi nustatyta tvarka su kitu šeimos nariu (šeimos vairavimo instruktoriumi).

Kokių sąlygų būtina laikytis, kad būtų galima pradėti mokytis vairavimo mokykloje?


Asmuo, norintis mokytis vairavimo mokykloje, turi būti sulaukęs nustatyto amžiaus, nuo kurio leidžiama mokyti praktinio vairavimo įgūdžių keliuose (mokinys neturi būti jaunesnis daugiau kaip vienais metais negu nustatytas amžius, nuo kurio teisės aktai leidžia vairuoti tos kategorijos transporto priemonę), ir su vairavimo mokykla sudaręs mokymo sutartį. Mokymo sutartį su vairavimo mokykla galima sudaryti tik dėl praktinio vairavimo įgūdžių mokymo, kai pagal teisės aktų reikalavimus mokiniui mokytis teorijos žinių leidžiama savarankiškai ir jis yra išlaikęs teorijos žinių egzaminą valstybės įmonėje „Regitra“. Taip pat turi būti sudaryta mokymo sutartis su mokiniu, kuris jau  yra baigęs mokymo kursą, bet pageidauja papildomai tobulinti teorijos žinias ir (ar) praktinio vairavimo įgūdžius tos kategorijos transporto priemonės, kurios mokymo kursą yra baigęs. Mokytis praktinio vairavimo su šeimos nariu galima tik tada, kai mokinys yra išlaikęs teorijos žinių egzaminą valstybės įmonėje „Regitra“.

     Kaip išsirinkti vairavimo mokyklą?


     Pirmiausia reikėtų susipažinti su vairavimo mokyklos reitingais, prašyti draugų, pažįstamų, rekomendacijų ir patarimų. Būtina atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

     ● ar vairavimo mokykla turi vairuotojų mokymo patirties;

     ● ar vairavimo mokykla turi reikiamą vairuotojų mokymo bazę: tinkamai įrengtas mokymo patalpas, vairavimo mokymo aikštelę, naujausias mokomąsias transporto priemones (rinkitės tokio modelio mokomąją transporto priemonę, kurią planuojate įsigyti);

    ● pasidomėkite vairuotojų mokytojų ir vairavimo instruktorių kvalifikacija ir patirtimi, kaip jų mokyti mokiniai išlaiko egzaminus valstybės įmonėje „Regitra“;

    ● prieš sudarydami mokymo sutartį, paklauskite, kokią pinigų sumą turite sumokėti už nustatytą teorijos ir praktinio vairavimo mokymą kursą, ar dar bus reikalaujama papildomų įmokų; pasidomėkite, kiek kainuos papildomos teorijos ar praktinio vairavimo mokymo pamokos, taip pat sužinokite mokymo sutarties nutraukimo sąlygas, jei norėtumėte atsisakyti pasirinktos vairavimo mokyklos paslaugos.

     Nebūtina vairavimo mokyklos rinktis kuo arčiau darbo, mokymosi ar gyvenamosios vietos, taip pat nebūtina rinktis tos mokyklos, kurios paslaugos kaina yra pigesnė. Pirmuoju atveju Jūsų pasirinkimo galimybės bus labai ribotos, o kitu – pigesnė paslaugos kaina ne visada užtikrina kokybiškas paslaugas.

     Kokį mokymo kursą privalo baigti būsimieji vairuotojai (mokiniai) vairavimo mokykloje?


     Mokiniai vairavimo mokykloje privalo baigti teisės aktų nustatytą minimalų teorijos žinių ir praktinio vairavimo įgūdžių arba praktinio vairavimo įgūdžių mokymo kursą. Mokantis įgyjama Kelių eismo taisyklių, saugaus eismo, teisinių ir transporto priemonių techninės eksploatacijos teorijos žinių, taip pat saugaus ir ekonomiško praktinio transporto priemonių vairavimo gebėjimų ir įgūdžių mokymo aikštelėje bei realaus eismo sąlygomis. Nustatytą praktinio vairavimo įgūdžių mokymo kursą vairavimo mokykloje privalo baigti ir mokiniai, kurie šių įgūdžių mokėsi su šeimos nariu.

     Mokiniui pageidaujant, teorijos žinių ir praktinio vairavimo įgūdžių galima mokytis ir daugiau valandų* negu nustatyta teisės aktuose, tai turi būti aptarta mokymo sutartyje.

     * Mokymo valanda – 45 minutės.

     Kada mokinys gali laikyti egzaminus valstybės įmonėje „Regitra“?


     Vairavimo mokykla, kai baigiamas mokymo kursas, privalo nustatyta tvarka vykdyti mokinių teorijos žinių ir praktinio vairavimo įgūdžių arba tik praktinio vairavimo įgūdžių galutines įskaitas. Be to, mokinys turi būti ne jaunesnio amžiaus, nei nustatyta. Mokiniai, siekiantys įgyti teisę vairuoti B kategorijos motorines transporto priemones, gali būti ne jaunesni kaip 17 metų. Mokiniams išlaikius teorijos žinių ir praktinio vairavimo įgūdžių arba tik praktinio vairavimo įgūdžių galutines įskaitas, vairavimo mokykla ne vėliau kaip kitą dieną informaciją apie mokinį elektroninėmis ryšio priemonėmis pateikia valstybės įmonei „Regitra“, kuri, vadovaudamasi gauta informacija, egzaminuoja būsimuosius vairuotojus Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka.

Lietuvos Respublikos teisės aktai, reglamentuojantys vairuotojų mokymą


Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymas.

Reikalavimų vairavimo mokykloms aprašas, patvirtintas Lietuvos transporto saugos administracijos 2021 m. lapkričio 15 d. įsakymu Nr. 2BE-307 „Dėl Reikalavimų vairavimo mokykloms aprašo patvirtinimo“. 

 Vairuotojų mokymo tvarkos aprašas, patvirtintas Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2014 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 2B-84 „Dėl Vairuotojų mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (vėlesni pakeitimai patvirtinti 2015 m. balandžio 9 d. įsakymu Nr. 2B-71, 2016 m. birželio 29 d. Nr. 2BE-162, 2017 m. vasario 24 d. Nr. 2BE-26, 2019 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. 2BE-393, 2021 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. 2BE-194, 2021 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. 2BE-245). 

Mokomųjų transporto priemonių reikalavimai, patvirtinti Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2003 m. rugsėjo 10 d. įsakymu Nr. 2B-293 „Dėl Mokomųjų transporto priemonių reikalavimų patvirtinimo“.

Atnaujinimo data: 2023-12-04