Azerbaidžano delegacijos vizitas: institucijų bendradarbiavimas užtikrinant saugą keliuose
Praėjusią savaitę, rugsėjo 18–22 dienomis, Vilniuje viešėjo Azerbaidžano kelių transporto atstovų delegacija. Visą savaitę svečiai kartu su Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) atstovais vyko į įvairias kelių transporto saugą užtikrinančias institucijas, kurios dalijosi pavyzdžiais, gerosiomis praktikomis bei darbų specifika, kaip užtikrinama sauga Lietuvos keliuose.
Šis vizitas buvo vienas iš Europos Sąjungos Dvynių programos projekto „Kelių transporto saugos didinimas Azerbaidžane“ etapų, kuriuo siekiama stiprinti kelių transporto sistemos teisinę ir institucinę bazę. Lietuva šį projektą kuruoja kartu su Lenkijos ES transporto projektų centru. Pagrindinis viso projekto tikslas – išsaugoti žmonių gyvybes ir kurti saugią aplinką Azerbaidžano keliuose.
Azerbaidžano delegaciją sudarė dalyviai iš Skaitmeninio vystymosi ir transporto ministerijos, Sausumos transporto agentūros prie Skaitmeninio vystymosi ir transporto ministerijos, Azerbaidžano automobilių kelių agentūros, Valstybinės antimonopolio ir vartotojų rinkos kontrolės tarnybos prie Ekonomikos ministerijos bei Vyriausiojo kelių policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, lydimi Dvynių projekto nuolatinės patarėjos Edytos Jaszczuk.
„Vizito metu aplankyta daugybė skirtingų institucijų, prisidedančių prie kelių eismo saugos Lietuvoje. Pamatyti, kaip praktiškai veikia institucijos, bei išgirsti apie čia dirbančių kolegų patirtį yra didžiausia bet kurio vizito prasmė ir nauda. Džiaugiamės, kad kolegos iš Azerbaidžano išsivežė daug idėjų, kurios, tikėtina, bus įgyvendintos jų šalyje. Dvynių projektų filosofija yra grįsta abipusiu bendradarbiavimu ir patirties dalijimusi. Todėl savaitė su užsienio kolegomis ir mums suteikė galimybę į čia veikiančią sistemą pažvelgti tarsi iš šono, t. y. įsivertinti, kas jau yra padaryta ir daroma, kad ir Lietuvos keliuose būtų mažiau žūčių“, –teigė LTSA direktoriaus pavaduotojas ir jaunesnysis Dvynių programos projekto lyderis Justas Rašomavičius.
Kad kelių transporto sistema būtų saugi, svarbu ne tik teisės aktai, jų laikymosi priežiūra, kontrolė, vairuotojų ugdymas bei kompetencijų užtikrinimas, bet ir visuomenės švietimas, socialinės akcijos, skatinančios saugą keliuose.
Azerbaidžano delegacija vizitą Vilniuje pradėjo nuo Lukiškių aikštės, kurioje vyko LTSA ir komunikacijos agentūros „23:45 agency“ organizuota socialinė akcija „Nematomų žmonių autobusas“, kuri skatino žmones dėvėti atšvaitus judant keliuose.
LTSA biure delegacija buvo supažindinta su institucijos veikla: kokios teikiamos kelių transporto paslaugos bei kaip atliekama kontrolė kelyje. Vėliau svečiai apsilankė Transporto kompetencijų agentūroje, kur buvo kalbama apie kelių saugos auditus bei avaringų ruožų nustatymą.
Lietuvos automobilių kelių direkcijoje buvo diskutuojama apie infrastruktūros svarbą kelių saugai, o Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ būstinėje – kodėl kiekvienam vairuotojui turi būti svarbu vairuoti saugumo ir techninės būklės standartus atitinkančią transporto priemonę. Delegacija taip pat lankėsi autobusų tarptautinio gamintojo „Altas“ biure. „Regitroje“ svečiams iš Azerbaidžano buvo pristatytas egzaminavimo bei vairuotojų kortelių išdavimo procesas. Vėliau laukė vizitas Vilniaus automechanikos ir verslo mokykloje, kuri rengia profesionalius vairuotojus, ir kaip sistemiškai tai yra atliekama.
Daug dėmesio sulaukė Policijos departamentas, kur delegacija buvo supažindinta su pareigūnų darbu, jų naudojama technika ir aparatūra. Svečiai kartu su pareigūnais aktyviai diskutavo, dalijosi patirtimi bei pavyzdžiais iš savo valstybės.
Tarpinstitucinis bendradarbiavimas – tai svarbus veikimo principas, kuris padeda užtikrinti kelių transporto saugą. Azerbaidžano atstovai dėkojo institucijoms už gerąsias patirtis, pasidalytomis situacijomis ir pažymėjo, jog vizitas buvo vertingas ir leido atrasti būdų, kaip tobulinti kelių transporto saugą Azerbaidžane.
„Visose institucijose informacija buvo išsami ir informatyvi. Turiu minčių ir idėjų, kurias pateiksiu savo ataskaitoje ir perduosiu ministrui. Man ypač įdomu buvo matyti Lietuvos pavyzdį, kaip ji skirtingais metodais ir lygmenimis imasi kelių transporto saugos užtikrinimo. Tarpinstitucinis bendravimas vyksta ir Azerbaidžane, tačiau metodai, informacijos pasidalijimo apimtis šiek tiek skiriasi. Vis dėlto tobulumui nėra ribų, tad visi dirbame, kad keliai būtų saugesni“, – įspūdžiais dalijosi Elmin Mammadov, Azerbaidžano skaitmeninio vystymosi ir transporto ministerijos Teisės departamento vadovas.
Tikimasi, jog įgytos žinios bei pažintys tik stiprins tarpvalstybinį bendradarbiavimą ir skatins dar efektyviau tobulinti kelių transporto eismo saugą Azerbaidžane.
Europos Sąjungos finansuojamas Dvynių programos projektas „Kelių transporto saugos didinimas Azerbaidžane“ prasidėjo praėjusių metų spalį ir tęsis iki 2024 m. spalio mėnesio. Ateityje planuojamas dar ne vienas Lietuvos ir Lenkijos ekspertų vizitas į Azerbaidžaną.

Atnaujinimo data: 2023-09-26
Taip pat skaitykite:
LTSA apskaičiavo kelių rinkliavos įkainius keleivinių ir krovininių transporto priemonių valdytojams
