BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kelionės leidimai – vis dar problema tarp trečiųjų šalių vilkikų vairuotojų

Data

2023 10 04

Įvertinimas
2
marcin-jozwiak-kGoPcmpPT7c-unsplash.jpg

Pastarąjį mėnesį Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) pareigūnai skyrė didesnį dėmesį vilkikų vežėjų iš trečiųjų šalių patikrinimams. Taip siekiama garantuoti vienodas sąlygas visiems Lietuvoje dirbantiems vežėjams bei užtikrinti, kad trečiosiose šalyse įregistruoti vilkikai turėtų kelionės leidimus, reikalingus važiuoti per Lietuvą.

„Vienas iš trečiųjų šalių vežėjų transporto priemonių patikrinimų tikslų yra įvertinti, ar gabenant krovinius tarptautiniais maršrutais yra laikomasi tarptautinių susitarimų reikalavimų. Paprastai tariant, ar kroviniai gabenami turint tam skirtus kelionės leidimus. Be kelionės leidimų tokie vežėjai gabenti krovinio negalėtų. Leidimų kiekis yra pakankamai ribotas, todėl esant jų trūkumui, pasitaiko atvejų, kai vežimai vykdomi be leidimų, jų tinkamai neužpildžius ar net naudojant suklastotus“, – teigia LTSA priežiūros departamento vyriausiasis patarėjas Remigijus Valatkevičius.

Per rugsėjo mėnesį LTSA pareigūnai kontrolės kelyje metu sustabdė ir patikrino 25 trečiųjų šalių vežėjams priklausančias krovinines transporto priemones. Iš jų 12 atitiko visus reikalavimus ir sąžiningai vykdė savo veiklą, tačiau kiek daugiau nei pusei – 13 buvo nustatyti pažeidimai. Didžioji dalis neturėjo kelionės leidimų, kitiems užfiksuoti vilkiko techninė būklės trūkumai, vairuotojai nesilaikė poilsio ir darbo režimo. Vienas vairuotojas važiavo su padirbtu kelionės leidimu, tačiau LTSA pareigūnai greitai identifikavo leidimo neautentiškumą.

„Leidimų paprastai trūksta, todėl vežėjai bando nesąžiningais būdais spręsti šią situaciją – dažniausiai dokumentus klastoja. LTSA pareigūnai tikrindami leidimus įvertina jo tikrumą taikydami įvairius metodus: įdėmiai apžiūri leidimą, dažnai tam pasitelkia ultravioletinių spindulių lempas, įvertina  popieriaus kokybę, apsaugos elementus, kurie būtini tokiam leidimui. Esant poreikiui, naudoja ir kitus galimus vertinimo būdus“, – teigia R. Valatkevičius.

Pagalbos, siekiant užtikrinti sąžiningą krovinių ir keleivių pervežimų sistemą, LTSA pareigūnai sulaukia ir iš pačių vežėjų bei jas jungiančių asociacijų. Suteikiama informacija dažnu atveju pasiteisina ir yra vertinga, siekiant LTSA užtikrinti sąžiningą transporto sistemą.

„Džiugu, kad būtent patys vežėjai aktyviai prisideda indikuojant problematiką, praneša apie galimas pažeidimų schemas ir perspėja, kokiais maršrutais keliauja galimi nesąžiningi vežėjai. LTSA aktyviai analizuoja gaunamą informaciją, ją tikrina. Reikia pripažinti, kad didžioji dalis informacijos pasitvirtina ir yra labai naudinga. Tinkamas ir laiku užtikrinamas bendradarbiavimas labai prisideda, kad transporto sistema būtų sąžiningesnė ir saugesnė, o rinkos dalyviai veiktų pagal visiems vienodas  taisykles“, – sako LTSA vadovas Genius Lukošius.

Reaguojant į esamą situaciją, LTSA skiria didesnį dėmesį trečiųjų šalių vežėjų patikrinimui, pvz., organizuoja patikras nestandartiniais laikais ir keliais, kuriais važiuoja didžiausias tokių vežėjų srautas. Taip pat pareigūnams organizuojami specialūs mokymai, kurių metu mokomi tinkamai identifikuoti pateikto dokumento tikrumą bei atpažinti klastotes. 

Pastarąjį mėnesį LTSA patikrintų vilkikų didžioji dalis buvo iš Kazachstano, Uzbekistano bei kitų Vidurio Azijos šalių. LTSA atkreipia dėmesį ir į komercines transporto priemones, skirtas gabent keleivius.