BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


LTSA ekspertų patirtis Kosovo institucijoms

Data

2022 04 11

Įvertinimas
0
2 iliustracija.jpg

Kovo 28 d.–balandžio 1 d. Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) vadovai Genius Lukošius ir Tomas Kolendo dalyvavo ekspertinėje misijoje Kosove pagal Europos Komisijos sukurtą TAIEX įrankį. TAEIX – techninė pagalba šalims, siekiančioms lygiuotis į ES, jos teisinę bazę ir gerąją patirtį.

„Dalyvavimas tokiuose projektuose yra abipusiškai naudingas. Mums tai galimybė pasisemti patirties, palyginti save su kitais ir pažvelgti į save iš šono, suprasti, kur esame labiau pažengę, o kur dar galima tobulėti. Iš Kosovo grįžome ne tik pasidaliję patirtimi su kolegomis, bet ir pasisėmę idėjų, ką galime įgyvendinti ir Lietuvoje“, – sako LTSA direktorius Genius Lukošius.

Lietuvos techninės apžiūros kainų skaičiavimo metodika įvertinta puikiai

Kosove viešasis sektorius pasirengęs pokyčiams ir jų nori. Čia esančioms institucijoms LTSA ekspertai pateikė rekomendacijų, kaip efektyvinti dabartinę techninių patikrinimų sistemą, pateikė pasiūlymų galiojantiems teisės aktams bei rengiamiems projektams. Lietuviai dalijosi Lietuvos ir Lenkijos patirtimi bei atsakinėjo į užduotus klausimus.

„Susitikimuose dalyvavo tiek transporto priemonių priežiūros, tiek teisėkūros, tiek politikos formuotojai, tad sulaukėme įvairių klausimų: nuo praktinių dalykų iki direktyvų perkėlimo į vietinius teisės aktus. Dalijomės LTSA kelių transporto priemonių techninių patikrinimų kelyje patirtimi, techninės apžiūros sistemos ypatumais ir sunkiasvorių bei didžiagabaričių transporto priemonių priežiūros patirtimi“, – pasakoja LTSA direktorius.

Jo teigimu, dalyviai ypač domėjosi LTSA naudojamomis transporto priemonių priežiūros sistemomis, teisės aktais, techninės apžiūros kainų skaičiavimo metodika. Ją puikiai įvertino tiek Kosovo, tiek Lenkijos atstovai. Pastarieji paprašė ja pasidalyti.

Informacinės technologijos priežiūrai Kosove naudojamos per mažai

Viena misijos diena buvo skirta susipažinti su automobilių registracijos bei techninės apžiūros centrų Prištinoje ir Prizrene veikla. Čia dalyviams buvo pristatytos vykdomos registracijos bei techninės apžiūros procedūros, naudojama įranga ir kompiuterinės sistemos, vidaus kontrolės sistema.

„Kosove atliekant transporto priemonių priežiūrą labai mažai naudojamasi informacinėmis sistemomis. Mūsų vertinimu, tai turi įtakos ir priežiūros kokybei. Šiandien ji Kosove neefektyvi. Pavyzdžiui, policijos pareigūnai vis dar neturi galimybės sistemose patikrinti, ar transporto priemonė turi galiojančią techninę apžiūrą“, – stebisi LTSA direktorius.

Tačiau transporto priemonių techninės būklės priežiūrai Kosovas skiria didelį dėmesį ir siekia daryti pokyčius.

„Mes dabar dar tik diskutuojame dėl vaizdo kamerų techninės apžiūros centruose įrengimo, o Kosove priežiūros specialistai mato ne tik tai, kas vyksta sistemoje, bet ir stebi monitoriuose  realų vaizdą. Taip užtikrinama patikros kokybė ir yra gera prevencinė priemonė, – pasakoja G. Lukošius. – Kosove net 99 proc. transporto priemonių apžiūros reikalavimus atitinka atvykę į ją pirmą kartą. Tai neįtikėtinas skaičius, nes šioje šalyje transporto priemonių amžius siekia vidutiniškai 16 metų. Peršasi išvada, kad techninės apžiūros sistemoje galimai yra spragų: kompetencijos, prastos konkurencinės aplinkos, neefektyvios priežiūros ir vidaus kontrolės.“

Ši ekspertinė misija Kosove, kurioje dalyvauja LTSA atstovai, jau antroji. Pirmoji, nuotolinė, Kosovo infrastruktūros ir transporto ministerijos ir Europos Komisijos organizuota TAIEX ekspertų misija vyko 2020 m. birželio mėn. Kosovo atstovai labai domėjosi LTSA vykdomais eismo įvykių tyrimais, tad buvo sutarta, kad turėdami galimybę ateityje apsilankys Lietuvoje ir Lenkijoje ir plačiau susipažins su juos dominančiomis veiklomis.