BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


LTSA savo veikla užtikrina geležinkelių transporto saugą

Data

2021 09 03

Įvertinimas
1
852x536_traukiniai_04.jpg

2021 m. yra paskelbti Europos geležinkelių metais. Geležinkeliai yra viena iš ekologiškiausių ir labiausiai energiją taupančių transporto rūšių, todėl siekiama paskatinti žmones daugiau keliauti traukiniais ir vežti jais daugiau prekių. Tačiau tam, kad traukiniu keliauti ar gabenti krovinius būtų saugu, reikalinga ištisa sistema, kurios viena sudedamųjų dalių yra Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) teikiamos paslaugos geležinkelių srityje.

„LTSA savo veiksmais siekia užtikrinti, kad keleiviai, kiti eismo dalyviai, darbuotojai, infrastruktūra, geležinkelių riedmenys, kroviniai būtų apsaugoti nuo geležinkelių transporto įvykių, katastrofų bei jų padarinių. Mūsų siekis – sąžininga transporto sistema ir saugūs eismo dalyviai, tad mes prie saugos prisidedame tikrindami, vertindami, išduodami reikiamus dokumentus bei suteikdami teisę vykdyti veiklą“, – sako LTSA Paslaugų departamento Vilniaus skyriaus specialistė Akvilė Padalskaitė.

Saugi geležinkelių infrastruktūra

Geležinkelių transporto sektorius yra ypač sudėtinga veiklos sritis, todėl ir sauga joje turi būti aukšto lygio.

Tam, kad traukinys galėtų judėti, reikalinga infrastruktūra. LTSA tikrina, ar geležinkelių posistemiai, geležinkelių sistemos sąveikaujančios dalys (infrastruktūros dalys ir geležinkelių riedmenys) atitinka esminius reikalavimus, ir išduoda leidimus pradėti jais naudotis. LTSA išduoti Saugos leidimai, Bendrieji saugos sertifikatai ir licencijos leidžia verstis geležinkelių transporto ūkine komercine veikla ir garantuoja, kad įmonė, kuri vykdo šią veiklą, padarė viską, kad užtikrintų saugų geležinkelių infrastruktūros valdymą, krovinių bei keleivių vežimą. LTSA leidimus išduoda išsamiai išanalizavusi įmonių pateiktus dokumentus. Fiziškai yra tikrinama, jei dokumentai nėra tinkamai užpildyti ar kyla abejonių dėl pateiktų duomenų / informacijos teisingumo.

Traukinio mašinistui būtina tobulėti

„Bene svarbiausias traukinyje yra jo mašinistas, todėl labai svarbu, kad jis turėtų galimybę mokytis, ugdytis ir įgautų tinkamą išsilavinimą. Tik nuo jo gebėjimų, atidumo ir pastabumo priklauso, ar kelionė bus saugi. LTSA prižiūri traukinio mašinistų mokymo ir egzaminavimo centrus bei suteikia teisę rengti ir egzaminuoti specialistus. Juose mokymus baigusiam ir egzaminą išlaikiusiam būsimam mašinistui pažymėjimą išduoda LTSA“, – sako A. Padalskaitė.

Pažymėjimų, jų dublikatų išdavimas bei atnaujinimas yra nuolatinė paslauga.

Geležinkelio bėgiais rieda ir pavojingieji kroviniai

Traukiniais keliauja ne tik žmonės, jais gabenami ir kroviniai. Ypatingo dėmesio reikalauja pavojingieji kroviniai: kuras, mineralinės trąšos, dujos, degiosios, skystosios, kietosios medžiagos. LTSA suteikia teisę mokymo centrams vykdyti mokymus, susijusius su pavojingųjų krovinių vežimu geležinkelių transportu. Tokių centrų Lietuvoje yra trys. Prieš vykdydami veiklą šie mokymo centrai LTSA turėjo pateikti dokumentus su  informacija apie mokymo patalpas, mokymo įrangą bei priemones, mokymo programą bei mokymo sąlygas, atestuotų mokytojų sąrašą.

Po baigtų mokymų LTSA egzaminuoja pavojingųjų krovinių saugos specialistus ir išduoda saugos specialisto pažymėjimą. Per metus LTSA egzaminą laiko apie 20 saugos specialistų. Kiekviena įmonė, kuri vykdo veiklą, susijusią su pavojingųjų krovinių vežimu geležinkelių transportu, teisės aktų nustatyta tvarka privalo paskirti saugos specialistą, turintį šį pažymėjimą.

Kasmet LTSA suteikiamų paslaugų skaičiai yra labai panašūs ir jei skiriasi, tai dėl teisės aktų pakeitimų. Pavyzdžiui, mašinistų pažymėjimų išdavimas išaugo tuomet, kai reikėjo pasikeisti seno tipo pažymėjimus į Europos modelio pažymėjimus. Daugiausia darbo pareikalavo Lietuvos Respublikos geležinkelių riedmenų registras, nes reikėjo pakeisti savininkų ir valdytojų duomenis, o sudėtingiausios paslaugos yra leidimų geležinkelių riedmenims išdavimas, Saugos leidimų ir Bendrųjų saugos sertifikatų išdavimas, kadangi jie yra vertinami ir tikrinami pagal daugybę kriterijų ir parametrų bei turi atitikti techninio sąveikumo specifikacijas.

LTSA suteikdama paslaugas ir atlikdama įmonių priežiūrą ne tik užtikrina saugą, bet ir ją gerina. Nuolat bendradarbiaujama su Europos geležinkelių agentūra (ERA), kitomis eismo saugos institucijomis, teikiami pasiūlymai teisės aktų pakeitimams ir kartu kuriami ekonomiškai perspektyvūs bendri techniniai standartai, saugos priemonės ir tikslai.