BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Naujovės motorinių pramoginių laivų savininkams ir laivavedžiams

Data

2022 04 29

Įvertinimas
4
valtis.jpeg

Nuo šių metų gegužės 1 dienos asmeninių ir pramoginių laivų laivavedžių, plaukiojančių šalies vidaus vandenimis, laukia naujovės – įsigaliojo Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekso pakeitimai, susiję su dokumentacija, registravimu ir technine apžiūra. Labiausiai pokyčiai palies tuos asmeninių ir pramoginių laivų laivavedžius, kurie nekomerciniais tikslais plaukioja nedidelio galingumo transporto priemonėmis Lietuvos vidaus vandenų plaukiojimo rajone.

Pramoginių laivų valdymas

Lietuvos Respublikoje galios ne tik Europos Sąjungos, bet ir kitų Europos ekonominės erdvės valstybių kompetentingų institucijų išduoti tarptautiniai dokumentai, patvirtinantys motorinių pramoginių laivų laivavedžių ir vidaus vandenų transporto priemonių įgulos narių kvalifikaciją.

Laivavedžio pažymėjimas

Vyresniems nei 18 metų pramoginių laivų laivavedžiams, kurie Lietuvos vidaus vandenyse plaukioja laivais, kurių variklio galia siekia iki 19 kW (25 AG), ir laivais plukdo iki 12 žmonių grupę, nebereikės motorinio pramoginio laivo laivavedžio kvalifikaciją patvirtinančio dokumento. Išimtis – plaukiojantiems Klaipėdos valstybinio jūrų uosto akvatorijoje.

Pramoginio laivo laivavedžio kvalifikaciją patvirtinančio dokumento nebereikės ir vyresniems nei 18 metų asmenims, vidaus  vandenyse ir pakrančių plaukiojimo rajone plaukiojantiems asmeniniais laivais (vandens motociklais), išsinuomotais iš asmenų, vykdančių asmeninių laivų nuomos veiklą.

Vandens motociklų nuoma

Asmeninius laivus nuomojantys asmenys yra atsakingi, kad asmeninį laivą ketinąs išsinuomoti asmuo raštu patvirtintų, kad yra susipažinęs su to laivo valdymu (asmeninio laivo įsibėgėjimo, stabdymo, posūkio darymo, variklio išjungimo pagrindais) ir teritorijos, kurioje plaukiojama išsinuomotu asmeniniu laisvu, ribomis. Iki asmeninių laivų nuomojimo veiklos pradžios nuomotojas turi raštu informuoti Lietuvos transporto saugos administraciją apie plaukiojimo nuomojamais asmeniniais laivais teritorijos ribas.

Pramoginių laivų registravimas

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. nebereikia registruoti pramoginių laivų, varomų pakabinamaisiais varikliais, kurių galia neviršija 19 kW (25 AG).

Ši nuostata netaikoma, jei laivas eksploatuojamas vykdant komercinę veiklą. Tokius ir toliau būtina registruoti.

Pramoginių laivų techninė apžiūra

Pramoginiams ir asmeniniams laivams, kurie nevykdo komercinės veiklos ir plaukioja tik vidaus vandenų plaukiojimo rajone, techninė apžiūra nebebus atliekama.

  • Ši nuostata netaikoma komercinę veiklą vykdantiems ir ne tik vidaus vandenų plaukiojimo rajone plaukiojantiems pramoginiams ir asmeniniams laivams. Šiems laivams techninė apžiūra pirmą kartą atliekama po trejų metų nuo įregistravimo Lietuvos Respublikoje dienos, jeigu buvo registruojamas ne anksčiau kaip prieš vienus metus pastatytas laivas. Jeigu Lietuvos Respublikoje registruojamas prieš vienus ar daugiau metų pastatytas toks laivas, jo techninė apžiūra pirmą kartą atliekama jį įregistravus prieš pradedant eksploatuoti ir galioja dvejus metus. Kitos techninės apžiūros atliekamos kas dvejus metus.
  • Pramoginio laivo, naudojamo keleiviams vežti, techninė apžiūra atliekama kas vienus metus, taip pat papildomai patikrinama jo atitiktis mažųjų laivų reikalavimams.

Išsamiau apie Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekso pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2022 m. gegužės 1 d. (Įstatymo 8 ir 10 straipsniai bei 24 straipsnio 2–8 dalys įsigaliojo 2022 m. sausio 29 d.; Įstatymo 6 straipsnio 1 ir 3 dalys bei 7 straipsnis įsigalios 2022 m. lapkričio 1 d.) – čia