BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vaikai nukenčia kas šeštame eismo įvykyje

Data

2022 09 08

Įvertinimas
2
gydytojai ir LTSA atstovai Klaipėdos vaikų ligoninėje (2).jpg

Kiekvienas rugsėjis už saugų eismą atsakingoms institucijoms būna ir graži pradžia, ir kartu įtemptas metas. Vaikai grįžta po atostogų į gatves, keliauja į mokyklas, būrelius. Eismas visoje šalyje tampa intensyvesnis. Tėvai, mokytojai, institucijos – visi deda pastangas, kad vaikai keliuose būtų saugūs.

Deja, bet ne visos kelionės baigiasi sėkmingai. Lietuvos kelių policijos duomenimis, 2021 m. avarijose nukentėjo 558 vaikai, žuvo – 8. Šie metai dar nesibaigė, tačiau jau sužeisti 254 vaikai, žūčių taip pat neišvengta – 3 vaikų gyvybių nepavyko išgelbėti.

Kiekvienais metais vaikai avarijų metu patirtas traumas gydosi įvairiose šalies ligoninėse. Klaipėdos vaikų ligoninė per šių metų aštuonis mėnesius gydė 789 pacientus, kurie čia pateko po įvairių traumų. Šios ligoninės Traumatologijos-ortopedijos skyrių pasiekė Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) dovanos – spalvinimo stendas ir piešinėliai, kuriuose pavaizduotos visos transporto priemonės: nuo elektrinių paspirtukų iki oro balionų. Vaikams edukacinius piešinius saugaus eismo tema sukūrė vaikų knygų dailininkė ir iliustratorė Jurga Šarmavičiūtė.

Spalvinimo stendas (dovana) bus įkurdintas šalia kabineto, kuriame ligoninės pacientai būna tvarstomi po patirtos traumos. Belaukdami savo eilės mažieji turės galimybę skausmą ir blogas emocijas pamiršti spalvinant automobilio keleivius, seginčius saugos diržus, ar elektriniu paspirtuku važiuojančio vaiko šalmą. Visi paveikslėliai – šviečiamojo pobūdžio, nes LTSA tikslas šiomis priemonėmis paskatinti vaikus saugiai elgtis.

„Jau trejus metus LTSA tiria eismo įvykių, kuriuose žūsta žmogus, priežastis. Visi atvejai jautrūs, tačiau vaikų žūtys – ypač. Visada keliame klausimą – ar buvo galima išvengti nelaimės? Dažnu atveju – taip. Suaugusiesiems reikėjo pasirūpinti saugiu greičiu, techniškai tvarkingu automobiliu, nepajudėti iš vietos neužsegus vaikui saugos diržo, neleisti važiuoti paspirtuku ar dviračiu, jei vaikas neužsidėjęs šalmo. Priežasčių analizės rodo, kad vis dar gajus įprotis apsvaigus nuo alkoholio vairuoti automobilį, net jei jame yra vaikų“, – pagrindines vaikų sužalojimo ir netgi žūčių priežastis vardija LTSA direktoriaus pavaduotojas Tomas Kolendo.

Į Klaipėdos vaikų ligoninę vaikai patenka po įvairių traumų. Pastaruoju metu vis daugiau vaikų čia gydoma po susižalojimų važiuojant paspirtukais. Ant jų vaikai stojasi jau būdami 4 metų ir jaunesni, o dažnam paaugliui elektrinis paspirtukas tampa ne tik pramoga, bet ir susisiekimo priemone. Deja, paspirtuką ne visada pavyksta suvaldyti.

„Traumų būna įvairių: kaulų lūžiai, įvairūs išnirimai, sumušimai, galvos sutrenkimai. Galvos trauma ypač dažnai pasitaiko, nes vis dar neturime įpročio dėvėti šalmą. Vaikai yra vaikai, jie užsimiršta, nenori. Todėl atsakomybė už jų saugumą ir saugaus eismo kultūros, įpročių formavimą yra tėvų rankose. Jeigu šalmą dėvės tėtis su mama, vaikui tai bus taip pat absoliuti norma. 90 procentų traumų, dėl kurių vaikai pateko į mūsų ligoninę, buvo galima išvengti laikantis saugaus eismo taisyklių“, – sako Džeraldas Kazys Sivickis, Klaipėdos vaikų ligoninės Traumatologijos-ortopedijos skyriaus vedėjas.

„Vaikų matymo laukas yra siauresnis, regos kampas trečdaliu mažesnis nei suaugusiųjų. Vaikams stovint šalikelėje sunkiau įvertinti artėjančio automobilio ar motociklo greitį. Galiausiai vaikai kitaip suvokia informaciją. Jeigu norime, kad vaikai būtų saugūs, turime suprasti šiuos fiziologinius ir anatominius vaikų ir suaugusiųjų skirtumus ir jų neignoruoti. Tai svarbu ir mokant saugaus eismo taisyklių“, – profesionaliai vaiko elgesį gatvėje aiškina Klaipėdos vaikų ligoninės gydytojas traumatologas-ortopedas Eduardas Jūraitis.

„Tikimės, kad spalvindami piešinius vaikai ne tik greičiau sveiks, bet kartu tai jiems primins, kaip svarbu laikytis saugaus eismo taisyklių. Stengsimės, kad šis vaikų edukacinis projektas nesustotų Klaipėdos vaikų ligoninėje, o pasiektų ir kitas šalies vaikų ligonines“, – sako Tomas Kolendo.